2015-02-15

Tang Ting_1280

Artık erkek değilim ben sevgili Dünlük,

Tüm haklarımdan, güçlerimden, hüküm ve kararlarımdan, uzun uzadıya kasılmalarımdan, şuradaki küçük tepeleri yaratmış olmaktan, sırtımı dayadığım örflerden, âdetlerden, anenelerimce yüceltilmekten, korunmaktan, sorulmamaktan, bıyık burmaktan, sakal uzatarak adamlaşıyor gibi yapmaktan, eksik tesbihle dayılanmaktan, “nasıl da güçlüyüm”lerden, “bana bir çay koy”lardan, “hey gidi ben”lerden istifa ettim. Artık birer birer ve azalarak, sokaklarda kimseye görünmeden, hatta evlerimizden bile çıkmadan belki de ve kimsenin farketmesine izin vermeden sessiz sedasız yok etme vaktidir muhteşem erkekliğimizi. Başka çaremiz kalamadı Sevgili Dünlük.

Önce insandık da sonra sonra mı erkek-kadın diye diye ayrıldık ikiye bilmiyorum. Önce kim “erkek” dedi önce kim “kadın” diye bağırdı onu da bilmiyorum. Ama deseler ki “Para dahil bütün kötülüklerin icadı erkeğin icadıyla başlar”, haklılar. Ben sanki utanmasam, sanki kendime birmetreyirmisantim bir mezar kazıp içine yatmasam, sanki her köşe başında kadınlarla karşılaştığımda başımı önüme eğmesem, yerlere yatmasam annem dediklerinde sevgili Dünlük, öyle çok da insan olamazmışım gibi artık. Doğru başlayamamışım gibi de, sonunu da becerememişim gibi ufalarak, yok olmayı göze alarak vazgeçtim.

Şimdi erkeklerin mezarlarını daha derin kazma çağındayız sevgili Dünlük. Bile isteye. Tüm kötücül hafızasıyla bir tarihin yarattığı canavarı hücre hücre gömebilmek için. Daha da derine. Hiçbir yarayı sağaltmasa da yenilerini engeller ümidiyle..

Leyla bir özgecandı sevgili Dünlük. Ben Mecnun olmaktan, Kerem olmaktan aflarına sığınamayıp istifa ediyorum.

Artık erkek değilim sevgili Dünlük. Olabildiğince derinime gömsünler beni.

2 0 0 0 0